Stres oksydacyjny, wolne rodniki i antyoksydanty.

Wolne rodniki atakują nas z każdej możliwej strony. Aby skutecznie je zwalczać należy dostarczać do organizmu wystarczająco dużą ilość antyoksydantów, które zneutralizują ich działanie. Zachowanie dobrego zdrowia i samopoczucia zależy od tego czy uda nam utrzymać się między nimi równowagę.

Dlaczego dostarczanie antyoksydantów do organizmu jest takie ważne?
Bez odpowiedniej ilości przeciwutleniaczy w organizmie jesteśmy narażeni na zachorowanie na różne poważne choroby. Dużą uwagę zwraca się na ryzyko wystąpienia raka. Badania dowiodły iż powstaje on między innymi wówczas kiedy liczba utleniaczy, czyli wolnych rodników, przekracza ilość antyoksydantów. To nie jedyna choroba, która może przynieść zgubne konsekwencje zdrowotne. Miażdżyca to kolejna możliwość, jaka może wyniknąć z niedostatku przeciwutleniaczy w organizmie. Chociaż zaczyna się bardzo niegroźnie, jej dalsze konsekwencje mogą być zgubne dla zdrowia. Można dostać zawału, umrzeć na zator płucny, bądź udar mózgu.

Co jeszcze powoduje nadmiar wolnych rodników i niedobór antyoksydantów?
Stres oksydacyjny to pojęcie, które wciąż jest mało znane. Jednakże on również może być skutkiem braku bilansu pomiędzy utleniaczami i antyoksydantami. Dodatkowo na stres oksydacyjny wpływają również inne czynniki, na przykład środowiskowe. Jeżeli pomieszczenie, w którym spędzamy dużo czasu jest mocno zanieczyszczone, może to grozić zwiększeniem ryzyka na wystąpienie stresu oksydacyjnego. Nie wspominając już o papierosach, których palenie powoduje raka oraz zwiększa szanse na niedobór antyoksydantów w organizmie. Podobnie wygląda sprawa z piciem alkoholu oraz zbyt długim wystawianiem się na ekspozycję promieni słonecznych.

stres oksydacyjny

 

Czy stres oksydacyjny jest groźny dla zdrowia?
Okazuje się, że nie tylko wpływa na zdrowie, ale i urodę. Pod względem medycznym wystąpienie tego stanu w organizmie grozi zawałem i cukrzycą, która nieleczona może doprowadzić do śmierci. Co więcej dla przyszłych mam, złą wiadomością będzie fakt iż stres oksydacyjny może doprowadzić do bezpłodności. Jeżeli chodzi o skutki tego stanu na skórę, możecie spodziewać się wielu głębokich zmarszczek i bruzd na twarzy. W wielu przypadkach może również pojawić się ciężki do zredukowania cellulit.

Jak walczyć ze stresem oksydacyjnym?
Prowadzenie zdrowego trybu życia, w którym znajdujecie czas na niezbyt intensywne ćwiczenia i zdrową dietę, może uchronić was przed zgubnymi skutkami stresu oksydacyjnego. Warto odstawić alkohol i papierosy, ponieważ używki te mają bardzo negatywny wpływ na ludzki organizm. Dodatkowo należy się dobrze wysypiać i unikać smogu, a także miejsc, w których powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Bardzo istotne jest również dostarczanie do organizmu dużych ilości substancji, które działają antyoksydacyjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *